فواید یک رابطه‌ جنسی سالم بر هیچ کس پوشیده نیست. اما در این میان ممکن است اختلالاتی ساده وجود داشته باشد و بسیاری از افراد از عنوان کردن آن احساس شرم و خجالت کنند. خوشبختانه در چندین سال اخیر این مسئله کاهش یافته و بسیاری از مردم مشکلات خود را نزد پزشکان مرتبط بازگو می‌کنند. یکی از مشکلات شایع در میان مردان، مشکل اختلال در نعوظ و زود‌انزالی است. با مراجعه به پزشک، آن‌ها با چند پرسش ساده مسئله را ریشه‌یابی کرده و درمان‌های موثری برای آن پیشنهاد می‌دهند.

زود انزالی چیست؟

یکی از تجربه‌های ناخوشایند و شایع در میان زوج‌ها مشکل زود انزالی است. این اتفاق زمانی می‌افتد که زمان انزال یا همان خارج شدن مایع منی از آلت تناسلی مردان زودتر از ارضا شدن شریک جنسی آن‌ها باشد. هرچند ممکن است این موضوع بسیار ساده انگاشته شود، ولی عواقب بسیاری را در پی دارد که گاهی باعث تلخ شدن زندگی زناشویی زوجین می‌گردد.

عوارض زود انزالی در مردان

مشخص است که عدم ارضا شدن یکی از شرکای جنسی در رابطه‌ زناشویی باعث احساس نارضایتی در طرفین می‌شود. علاوه‌براین، این موضوع ممکن است ابعاد دیگر زندگی زناشویی را هم تحت تاثیر قرار داده و آرامش را از زوجین سلب کند.

این مطلب را نیز از دست ندهید:  انواع مختلف ناتوانی جنسی که مردان ممکن است با آن روبرو شوند

کاهش اعتماد به نفس

عدم پاسخ به نیاز همسر باعث ایجاد حس غیر مفید بودن در مردان می‌شود. این امر ممکن است به میزان زیادی باعث سرخوردگی فرد شود و احساس پوچی و بی‌ارزشی را در فرد القا کند.

عوارض زود انزالی در مردان

عوارض زود انزالی در مردان

افسردگی

به دنبال عدم ارضا شدن شریک جنسی در رابطه و لذت نبردن او ممکن است مردان احساس غم و اندوه کنند. این موضوع کاهش اعتمادبه‌نفس و ملامت خود را به دنبال خواهد داشت که در نهایت در صورت عدم توجه به آن باعث بیماری افسردگی می‌شود. افسردگی نیز خود بیماری است که بسیاری از مشکلات اعصاب و روان را برای افراد به همراه می‌آورد.

 

کاهش میل جنسی

بدون شک کسی که نتواند شریک جنسی خود را به ارگاسم برساند تصور خواهد کرد که رابطه‌ جنسی آن‌ها بیهوده است. این افراد معمولا از تکرار رابطه‌ جنسی پرهیز خواهند کرد؛ چراکه دائما با خود تکرار می‌کنند که این کار از عهده‌ من خارج است و همین امر موجب کاهش دفعات رابطه و در نهایت شاید حذف آن به مدت طولانی ‌شود.

عوامل موثر بر زود انزالی

حال که با موضوع زود انزالی و عوارض آن آشنا شدیم، بهتر است عوامل آن را نیز بشناسیم و تمهیدات لازم برای پیشگیری از آن را تا حد ممکن انجام دهیم.

سن

یک فاکتور مهم در زود انزالی، سن مردان است. با افزایش سن ممکن است زود انزالی در مردان بیشتر دیده شود. البته این موضوع در مورد همه‌ مردان صادق نیست.

هورمون‌ ها

انزال و ارضا شدن در رابطه‌ جنسی به مقدار زیادی به ترشح هورمون‌های جنسی بستگی دارد. اگر هورمون مردانه که همان تستوسترون است، از حد بهینه‌ی خود بالا‌تر یا پایین‌تر رود ممکن است اختلال در نعوظ و به دنبال آن در انزال به وجود آید. البته خوشبختانه با مراجعه به پزشک می‌توان تا حدود زیادی اختلالات هورمونی را بهبود بخشید.

این مطلب را نیز از دست ندهید:  ناتوانی جنسی هنگام مصرف داروهای افسردگی

ژنتیک

تحقیقات نشان داده است که ژنتیک و سوابق خانوادگی حدود 30 درصد بر زودانزالی موثر است. البته راهکارها و روش‌هایی نیز وجود دارد که بتوان مدت انزال را حتی در افرادی که زمینه ژنتیکی دارند به حداقل رساند.

عوامل روانی

لذت بردن و ارضا شدن در رابطه‌ جنسی مستلزم داشتن ذهنی آرام و بدون دغدغه است. بدون شک عواملی مانند استرس و اضطراب از مهم‌ترین مواردی هستند که می‌توانند زمان انزال شما را دستخوش تغییر قرار دهند.

عوامل موثر بر زود انزالی

عوامل موثر بر زود انزالی

چطور از زود انزالی جلوگیری کنیم؟

با توجه به شیوع بسیار زیاد این اختلال جنسی در میان مردان، دانشمندان زیادی با ارائه‌ راهکارهایی مفید سعی در کمرنگ کردن این موضوع کرده‌‌اند. بهتر است با تجربه‌ کردن هر یک از این روش‌ها، مناسب‌ترین آن‌ها را برگزید و طول مدت انزال خود را بیشتر کرد.

پوزیشن مناسب در رابطه جنسی

گاهی یک تغییر ساده می‌تواند مشکل بزرگی را حل کند. دقت به پوزیشن جنسی علاوه‌بر بهبود لذت‌جنسی، می‌تواند مشکلاتی نظیر اختلالات نعوظ یا زود‌انزالی را نیز تا حدود زیادی مرتفع کند. داشتن تنوع در پوزیشن رابطه جنسی می‌تواند راهکار مفیدی برای افزایش لذت‌جنسی و همچنین افزایش مدت انزال باشد. انجام دادن حرکت کگل هم برای آقایان و هم برای خانم‌ها باعث تقویت عضلات کف لگن شده و تا حدود زیادی زمان ارگاسم را به تعویق می‌اندازد.

عوامل رفتاری و روانی

همان‌طور که گفته شد ذهن و فکر آرام یکی از موارد مهم در یک رابطه جنسی رضایت‌بخش است. اگر مشکل روانی یا رفتاری وجود داشته باشد لازم است با استفاده از جلسات مشاوره یا در صورت لزوم مراجعه به روانپزشکان آن را رفع کرد و سپس در مورد اختلالات خود تصمیم گرفت.

این مطلب را نیز از دست ندهید:  روش های کارآمد بهبود اختلال نعوظ

تاثیر خودارضایی بر زود انزالی

شواهد زیادی مبنی بر تاثیر منفی خودارضایی در اختلالات نعوظ وجود دارد. متاسفانه اکثر کسانی که عادت به خودارضایی دارند و به نوعی وابسته به آن هستند، مدت انزال کوتاه‌تری خواهند داشت.

قرص‌

استفاده از قرص‌هایی مانند ویاگرا با تاثیر بر سیستم اعصاب بدن، تاثیر بسزایی در افزایش مدت انزال دارند. ناگفته نماند تاثیر این قرص‌ها با داروهای ضد افسردگی مضاعف می‌شود.

چطور از زود انزالی جلوگیری کنیم؟

چطور از زود انزالی جلوگیری کنیم؟

کاندوم ‌های دارای مواد بی حسی

همان‌طور که می‌دانید یکی از ابزارهای مناسب برای جلوگیری از بارداری کاندوم‌های لاتکس هستند. کاندوم‌ها تنوع بالایی دارند و می‌توان از انواع مختلف آن‌ها بر حسب نیاز خود استفاده کرد. مثلا برخی کاندوم‌ها دارای لاتکس ضخیم‌تری هستند و زمان انزال را به تاخیر می‌اندازند. گروهی دیگر نیز دارای مواد بی‌حس‌کننده مانند لیدوکائيین هستند که برای مشکلات زودانزالی بسیار مناسب خواهند بود.

کلام آخر

یکی از موضوعات مهم زناشویی داشتن رابطه‌ جنسی آرام و بدون اختلال است. برای لذت از یک رابطه، توجه به پارامترها و عوامل موثر بر کیفیت رابطه باید حتما مورد توجه زوجین قرار گیرد. از عوامل ایجادکننده‌ اختلال و عدم ارضا شدن در رابطه می‌توان به مشکل زود ‌انزالی آقایان اشاره کرد. خوشبختانه امروزه با راهکارهایی ساده و روش‌های درمانی بدون خطر می‌توان به راحتی این مشکل را حل کرد و از عوارض آن نیز در امان ماند. ترک خود ارضایی، استفاده از پوزیشن مناسب، استفاده از کاندوم‌های دارای مواد بی‌حسی و…. راهکارهایی برای درمان این مشکل هستند.

0/5 (0 نظر)