ناتوانی جنسی مردان

متاسفانه در چند سال اخیر آمار ناتوانی جنسی مردان به دلایل روانشناختی و فیزیکی افزایش یافته است و به همین دلیل کارشناسان به دنبال راهکارهای مختلف برای درمان آن هستند. اما مشکل بزرگتر زمانی است که خود ما به عنوان بیمار آشنایی چندانی با این پدیده نداشته باشیم و برای آن عکس العمل مناسبی در نظر نگیریم. این موضوع باعث شد که این مطلب خود را به بحث اختلال در نعوظ مردان و ناتوانی جنسی آنها اختصاص دهیم تا شما نیز با آن بیشتر آشنا شوید.

 سرفصل‌های در نظر گرفته شده برای این مطلب به ترتیب زیر هستند:

 • ناتوانی جنسی مردان چیست؟
 • آماری در مورد اختلالات جنسی در مردان
 • روند به وجود آمدن چنین اختلالاتی
 • علائم و نشانه‌های اختلال در نعوظ مردان
 • معاینه بالینی ناتوانی جنسی مردان
 • راهکارهای تشخیص اختلال در عملکرد جنسی مردان
 • پیش بینی برای ناتوانی در این حوزه
 • روش‌های درمان ناتوانی جنسی مردان

پرداختن به هر کدام از این قسمت‌ها باعث می‌شود که درک ما از این موضوع بهتر بوده و برای آن راهکارهای بهتری پیشنهاد دهیم.

 

 

ناتوانی جنسی مردان چیست

ناتوانی جنسی مردان که با عناوین مختلفی مانند اختلال جنسی یا اختلال نعوظ هم شناخته می‌شود، به ناتوانی فرد در ایجاد حالت نعوظ یا حفظ آن به اندازه کافی جهت ورود به واژن برای انجام عمل جنسی بهتر گفته می‌شود. به طورکلی این اصطلاح در یک دوره زمانی مشخص از چند هفته تا چند ماه رخ می‌دهد و اگر متوالی باشد تحت عنوان ناتوانی شناخته می‌شود.

 اختلال نعوظ ممکن است به شیوه‌های مختلفی رخ دهد. برخی از مردان به طور کامل قادر به ایجاد نعوظ نیستند و برخی با این که می‌توانند نعوظ وجود بیاورند، اما به اندازه کافی سفت و محکم نیست. در هر صورت عوامل مختلفی در این پدیده نقش دارد که ممکن است تأثیر برخی داروهای خاص، عوامل روانی، مشکلات هورمونی و همچنین اختلال در عملکرد رگ‌های خونی و اعصاب در آلت تناسلی باشد.

مشکلات مختلفی در جریان ناتوانی جنسی مردان به وجود می‌آید که عدم وجود میل جنسی برای ایجاد رابطه، مشکلات انزال مانند اختلال عملکرد عضلانی و همچنین عدم احساس لذت بخش به هنگام رابطه جنسی از جمله این موارد است. یکی از مشکلاتی که در رابطه با این بیماری وجود دارد این است که افراد اعتماد به نفس کافی برای صحبت در مورد آن با پزشکان ندارند و این موضوع می‌تواند روابط و اعتماد به نفس آنها را تحت تأثیر قرار دهد.

این مطلب را نیز از دست ندهید:  14 عادت بد جنسی که فوراً باید ترک کنید

آماری در مورد اختلالات جنسی در مردان

تخمین زده می‌شود که ناتوانی جنسی مردان در بیش از ۱۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان دیده شود و در کشور استرالیا این آمار به حدود ۲۵ درصد مردان می‌رسد. جالب است بدانید حدود هشت و نیم درصد از این افراد دچار اختلال نعوظ شدید هستند. در یک مطالعه، 9.6 درصد از افراد گزارش کردند که اختلالات آنها به صورت موقتی است،8.9 درصد گزارش دادند که در اغلب موارد برای آنها رخ می‌دهد و 18.6 درصد از اختلال نعوظ همیشگی رنج می‌برد. از این تعداد حدود 11.6 درصد درمان شده‌اند. در یک آمار جالب‌تر مشخص شده است که حدود ۱۴ درصد از مردان به استفاده از این درمان‌ها دسترسی دارند.

ناتوانی جنسی مردان به هیچ وجه عادی نیست، اما ممکن است به دلایل مختلفی مانند پیر شدن، شایع‌تر و شدیدتر باشد. مطالعه نشان داده در مورد کشور استرالیا نشان می‌دهد که میزان این اختلال در گروه‌های سنی مختلف به ترتیب زیر است:

 • 20-29 سال: 9.2٪؛
 • 30-39 سال: 8.4٪؛
 • 40-49 سال: 13.1٪؛
 • 50-59 سال: 33.5٪؛
 • 60-69 سال: 51.5٪؛
 • 70-79 سال: 69.2٪؛
 • 80+ سال: 76.2٪.

بنابراین قابل تصور است که این مشکل در افراد کهنسال و پیر بیشتر دیده شود.

ارتباط بین ناتوانی جنسی مردان و سرطان

 بین ۱۰ تا ۸۰ درصد از بیماران مبتلا به سرطان مشخص شده است که به نوعی از مشکلات جنسی مانند اختلالات نعوظ مبتلا هستند. البته این آمار با توجه به نوع سرطان و همچنین روشهای درمان متفاوت است. عوامل مختلفی مانند شیمی درمانی، تغییر در وضعیت بدن به دلیل کاهش وزن، ریزش مو و تأثیر جراحی، تغییرات هورمونی و همچنین درمان سرطان در منطقه لگن به طور مستقیم در بروز این مشکل نقش دارد.

 مشکلات جنسی در بسیاری از بیماران سرطانی به طور ویژه سرطان پروستات گزارش شده است. البته این مشکلات برای افرادی که به سرطان سایر قسمتهای بدن مبتلا هستند هم گزارش شده است. از جمله این موارد سرطان ریه (48٪ بیماران)، بیماری هوچکین (50٪) و سرطان گلو (60٪) و سرطان سر و گردن (74-39٪) هستند.

روند به وجود آمدن چنین اختلالاتی

عوامل مختلفی در بروز ناتوانی جنسی مردان نقش دارند که برخی از آن‌ها تأثیر بزرگتری دارند. از جمله به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 • سن
 • شرایط پزشکی مانند دیابت و بیماری قلبی عروقی؛
 • شرایط عصبی، از جمله مبتلا به زوال عقل، مولتیپل اسکلروز، سکته مغزی، یا نخاع یا آسیب پشتی؛
 • ضایعه نخاعی، جراحی پروستات، priapism قبلی، دوچرخه سواری طولانی مدت (> 4 ساعت در هفته، بسته به محل و موقعیت بدن)؛
 • افسردگی و استرس؛
 • فشار خون بالا؛
 • چاقی؛
 • افزایش کلسترول؛
 • سیگار کشیدن؛
 • برخی داروها (برخی از داروهای ضد افسردگی، به ویژه SSRIs، دیورتیک ها و دیگران)؛
 • داروهای الکل و تفریحی مانند کوکائین و هروئین ممکن است در ابتدا تحریک جنسی را تحریک کنند، با وجود اینکه استفاده طولانی مدت باعث اختلال در عملکرد نعوظ شده است.
 • اگر فردی در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی در طی سن متوسط باشد (سیگار کشیدن، چاقی، کلسترول بالا)، در معرض خطر افزایش اختلال نعوظ است.
این مطلب را نیز از دست ندهید:  به این دلایل هرگز اختلال نعوظ را نادیده نگیرید

علائم و نشانه‌های اختلال در نعوظ مردان

اختلال در نعوظ به صورت موقت یک موضوع رایج است و بعد از مدتی برطرف می‌شود. اما اگر این مشکل روند رو به رشد داشته باشد، بر روابط فردی و همچنین اعتماد به نفس فرد تأثیر منفی می‌گذارد. مردان مبتلا به ناتوانی جنسی در اغلب موارد دچار اختلالات روانی شدید می‌شوند که برخی از موارد زیر در آنها دیده می‌شود:

 • افزایش اضطراب مربوط به ظاهر
 • تداخل در داشتن تمرکز
 • تحت تأثیر قرار گرفتن عملکرد فیزیکی
 • کاهش اگاهی از بروز شرایط فیزیولوژیکی

هر کدام از این موارد ممکن است برای فرد رخ دهد که به شیوه‌های مختلف درمان می‌شود.

 در حالی که مطالعات صورت گرفته در این زمینه بسیار محدود هستند، اما این مطالعات نشان می‌دهند که ناتوانی جنسی مردان به مرور زمان باعث اختلال در عملکرد جنسی همسران آنها نیز می‌شود. این مطالعات نشان می‌دهد که فاکتورهایی مانند تحریک جنسی، ارگاسم، رضایتمندی و حتی درد نیز تحت تأثیر قرار بود. مطالعات صورت گرفته بر روی افراد درمان شده نشان می‌دهد که تمامی این فاکتورها بعد از درمان بهبود قابل توجهی داشته‌اند.

لازم است که در مورد ناتوانی جنسی خود با پزشک بحث کنید و در مورد عوامل مختلف تأثیر گذار بر روی آن مهمترین گزینه‌های درمان به نتیجه برسد. متاسفانه بسیاری از افراد صحبت کردن در مورد این موضوع با دکتر خود یا حتی با شریک زندگی خود خجالت می‌کشند. برقراری ارتباط مناسب با پزشک و صحبت در مورد آن برای مدیریت مؤثر این مشکل بسیار مهم است.

معاینه بالینی ناتوانی جنسی مردان

در مورد روش‌های معاینه بالینی ناتوانی جنسی مردان روشهای مختلفی وجود دارد که نقطه اشتراک آنها، بحث کردن در مورد زمان شروع این مشکل و عوامل خطرساز برای آن است. برای تعیین علت اختلال نعوظ به بررسی بیضه‌ها و آلت تناسلی می‌پردازد و رفلکس و همچنین نارسایی­های این منطقه را بررسی می‌کنند. مشکلاتی مانند عملکرد نامناسب و عروق خونی یا عصبی مواردی هستند که توسط پزشک بررسی می‌شوند و در صورت لزوم آزمایش‌هایی برای تشخیص این مشکل انجام می‌گیرند.

این مطلب را نیز از دست ندهید:  دستگاه وکیوم آقایان - پایانی بر کابوس ناتوانی جنسی آقایان

راهکارهای تشخیص اختلال در عملکرد جنسی مردان

مهم‌ترین نکته در تشخیص ناتوانی جنسی مردان این است که اطلاعات درست و صحیح به پزشک داده شود تا در مورد سابقه بروز چنین مشکلی و همچنین ارزیابی عوامل خطر آن دیدگاه مناسبی داشته باشد. ممکن است در طول روز این مشکل به صورت موقتی رخ دهد که پزشکان قادر به تشخیص آن هستند.

یکی از آزمایش‌های تشخیص اختلال در عملکرد جنسی مردان، استفاده از روش nocturnal penile tumescence است که عملکرد آلت تناسلی مرد را در طول روز بررسی می‌کند. این آزمایش مشخص می‌کند که اختلالات مورد نظر در چه زمانی رخ می‌دهند و مدت زمان آن به چه صورت است.

اگر مشخص شود که نتیجه NPT نرمال است، علت اختلال نعوظ معمولاً روانشناختی است. اما اگر مشخص شود که این عدد غیر طبیعی بوده، ممکن است در گروه خونی یا در اعصاب به فرد نارسایی‌هایی وجود داشته باشد که بر روی هورمون‌هایی مانند تستوسترون و پرولاکتین تاثیرگذار است. در این حالت پزشک به بررسی وضعیت هورمونی و وضعیت خونی فرد می‌پردازد.

روش‌های درمان ناتوانی جنسی مردان

قبل از شروع درمان ناتوانی جنسی مردان و اختلال نعوظ لازم است که پزشک وضعیت بیماری قلبی و عروقی آن را بررسی کند و احتمالات دیگر در مورد تعیین علت این مشکل را انجام دهد. روش‌های مختلف برای درمان این مشکل وجود دارد که در مطلب ۹ روش محبوب برای درمان ناتوانی جنسی مردان به معروف‌ترین و محبوب‌ترین آنها اشاره کردیم.

 بهترین و اصلی‌ترین روش فیزیکی برای درمان اختلال نعوظ در مردان، استفاده از دستگاه وکیوم که از طریق ایجاد فشار منفی در اطراف آلت تناسلی و انتقال خون در داخل آن، شرایط را برای ایجاد نعوظ فراهم می‌کند.  این روش اگرچه ممکن است از لحاظ ایجاد درد یا کبودی برای فرد مسئله ساز شود، اما در هر صورت از روشهای قرار دادن پروتز و سایر روش‌های مکانیکی بهتر است.

 شناخت پزشک از وضعیت بیمار و خجالتی نبودن از مهمترین عوامل در درمان این مشکل است. برای آشنایی بیشتر می‌توانید سؤالات خود را در بخش نظرات مطرح کنید تا کارشناسان کلینیک درمان ناتوانی جنسی ما پاسخگو باشند.

0/5 (0 نظر)