در این نوشته می خوانید:

شپش ناحیه تناسلی که به نام شپش عانه نیز شناخته می‌شود، حشره‌ ریزی است که در موهای ناحیه تناسلی و خود ناحیه تناسلی وجود دارند. این انگل‌ها برای زنده‌ ماندن از خون انسان تغذیه می‌کنند. برخلاف شپش سر یا بدن، شپش ناحیه تناسلی به‌طور خاص موهای درشت ناحیه تناسلی را آلوده می‌کند. با این حال، آنها همچنین می‌توانند در سایر نواحی دارای موهای زبر مانند زیر بغل، موهای صورت، سینه و حتی در ابروها و مژه‌ها، به‌ویژه در کودکان، یافت شوند. انتقال شپش تناسلی معمولاً از طریق تماس فیزیکی نزدیک، اغلب در حین مقاربت جنسی اتفاق می‌افتد. در موارد نادر، می‌تواند با به اشتراک گذاشتن وسایل شخصی مانند حوله یا ملحفه با فرد آلوده نیز انتقال یابد.

آیا شپش تناسلی قابل ‌درمان است؟

خوشبختانه، آلودگی به شپش تناسلی قابل ‌درمان است. درمان شپش تناسلی شامل استفاده از کرم‌ها یا شامپوهای مخصوصی می‌شود که بر ناحیه آسیب ‌دیده اعمال شده و به‌طور موثر هم شپش و هم تخم‌های آنها را از بین می‌برد. این درمان‌ها را می‌توان بدون نسخه یا از طریق داروهای تجویزی انجام داد. در حالی ‌که شپش ناحیه تناسلی می‌تواند سبب خارش شدید گردد؛ اما به‌طور کلی به نگرانی‌های جدی برای سلامتی منجر نمی‌شود.

آیا شپش ناحیه تناسلی باعث ابتلا به بیماری می ‌شود؟

شپش ناحیه تناسلی ناقل بیماری یا انتشار آن نیست؛ بنابراین منجر به بیماری نخواهد شد. با این حال، آنها می‌توانند کاملاً آزاردهنده باشند و سبب ایجاد خارش شوند. خاراندن ناحیه آسیب‌ دیده می‌تواند عفونت‌های باکتریایی را به‌دنبال داشته باشد. هنگام خاراندن، ممکن است پوست را خراش داده و اجازه دهید که باکتری‌ها وارد شده و عفونت را به وجود آورند.

آیا شپش ناحیه تناسلی باعث ابتلا به بیماری می ‌شود؟

آیا شپش ناحیه تناسلی باعث ابتلا به بیماری می ‌شود؟

شیوع شپش تناسلی به چه میزان است؟

شپش ناحیه تناسلی گسترده بوده و افراد از هر نژاد و قومی در سراسر جهان را مبتلا می‌کند. آنها بیشتر در بزرگسالان یافت می‌شوند و هر سال تقریباً 3 میلیون مورد در هر کشور به این بیماری مبتلا خواهند شد.

علائم آلودگی به شپش تناسلی چیست؟

علائم شپش تناسلی معمولاً در حدود پنج‌ روز پس از آلودگی ظاهر می‌شوند و ممکن است شامل موارد زیر باشند.

 • خارش شدید در نواحی دارای مو به‌خصوص ناحیه تناسلی
 • پوست تحریک شده که ممکن است به‌دلیل نیش شپش قرمز یا خونی شود.
 • لکه‌های کوچک سیاه در لباس زیر (اینها مدفوع شپش هستند)
 • نقاط سفید ریز روی موهای ناحیه تناسلی که به‌ سختی برداشته می‌شوند (اینها تخم شپش هستند).
 • لکه‌های مایل به آبی کم‌رنگ روی رآنها، باسن و پایین شکم
 • گاهی اوقات داشتن تب خفیف و احساس ناخوشی عمومی
این مطلب را نیز از دست ندهید:  مشاوره رایگان درمان زود انزالی

شپش تناسلی چگونه پخش می ‌شود؟

شپش ناحیه تناسلی از طریق تماس فیزیکی نزدیک با فرد آلوده منتقل می‌گردد. شپش در طول چنین تماسی از موهای تناسلی یک فرد به موهای فرد دیگر منتقل می‌شود. در حالی‌ که آمیزش جنسی رایج‌ترین راه انتقال است، هر شکلی از تماس نزدیک بدن می‌تواند گسترش شپش ناحیه تناسلی را حتی بدون دخول یا مقاربت تسهیل سازد. گاهی اوقات، آنها همچنین می‌توانند از طریق اشتراک‌گذاری یا تماس با لباس، ملحفه یا حوله فرد آلوده انتقال یابند. با این حال، تماس‌های گاه‌به‌گاه مانند دست‌ دادن یا در آغوش گرفتن منجر به انتقال شپش تناسلی نخواهند شد.

شپش تناسلی چگونه پخش می ‌شود؟

شپش تناسلی چگونه پخش می ‌شود؟

ظاهر شپش تناسلی چگونه است؟

شپش ناحیه تناسلی بسیار کوچک بوده و ممکن است با بررسی دقیق موهای ناحیه تناسلی، قابل‌ مشاهده باشد. شپش‌های تناسلی بالغ شبیه خرچنگ‌هایی هستند که در نزدیکی اقیانوس یافت می‌شوند و به همین دلیل این نام را بر آنها نهاده‌اند. حتی ممکن است آنها را در حال حرکت مشاهده کنید. شکل ظاهری شپش‌های تناسلی بسته به مرحله رشد آنها متفاوت است.

 • نیتس یا تخم: این تخم شپش‌ها به ‌سختی دیده می‌شوند و به‌طور معمول بیضی ‌شکل و به رنگ زرد، سفید یا مرواریدی هستند. آنها به ریشه موهای شما در جایی که از پوست بیرون می‌آیند، می‌چسبند. تخم شپش عانه تقریباً شش تا ده روز به زمان نیاز داشته تا بیرون آید.
 • شپش نابالغ: شپش جوانی است که از تخم بیرون می‌آید. در حدود دو تا سه هفته به طول می‌انجامد تا هر نیمف یا شپش نابالغ به یک شپش بالغ تبدیل شود.
 • شپش تناسلی بالغ: شپش کاملاً بالغ دارای شش پا است که پاهای جلویی آن به خرچنگ شباهت دارند. آنها دارای رنگ قهوه‌ای مایل به قهوه‌ای یا سفید مایل به خاکستری هستند و طول‌شان حدوداً به 1.1 تا 1.6 میلی‌متر می‌رسد که تقریباً به ‌اندازه نوک مداد است. هم نیمف‌ها و هم شپش‌های بالغ برای زندگی به خون انسان متکی هستند و معمولاً پس از جدا شدن از میزبان در عرض 72 ساعت از بین می‌روند.

آیا شپش تناسلی همان شپش سر است؟

شپش‌هایی که به سر و بدن شما حمله می‌کنند از شپش تناسلی متمایز هستند. شپش‌های ناحیه تناسلی به‌طور کلی به موهای سر شما نمی‌چسبند.

آیا کودکان می ‌توانند به شپش تناسلی مبتلا شوند؟

کودکان در صورت استفاده از یک تخت مشترک یا استفاده از حوله با فردی که به شپش تناسلی ابتلا داشته، می‌توانند به شپش ناحیه تناسلی مبتلا شوند. در کودکان، هجوم در مژه‌ها یا ابروها بیشتر بوده و وجود شپش ناحیه تناسلی در کودکان ممکن است نشانه‌ای از سوءاستفاده جنسی احتمالی باشد.

آیا ممکن است به دلیل استفاده از صندلی توالت مشترک با فرد مبتلا به شپش تناسلی مبتلا شد؟

احتمال ابتلا به شپش تناسلی با استفاده از صندلی توالت مشترک با فرد مبتلا بسیار کم است. شپش‌های تناسلی نمی‌توانند برای مدت طولانی دور از بدن انسان زنده بمانند و پاهای آنها برای چسبیدن به سطوح صاف مانند صندلی توالت سازگار و مناسب نیستند.

چگونه می ‌توان ابتلا به شپش تناسلی را تشخیص داد؟

لکه‌ بینی شپش‌های تناسلی به‌دلیل اندازه کوچک آنها می‌تواند چالش‌برانگیز باشد؛ اما تشخیص بصری آنها مطمئن‌ترین روش است. شپش‌های ناحیه تناسلی به ‌اندازه یک ‌سرسوزن هستند و به خرچنگ‌های ریز خاکستری شباهت دارند.

چگونه پزشک شپش ناحیه تناسلی را تشخیص می ‌دهد؟

 اگر علائم شپش تناسلی را تجربه می‌کنید؛ اما نمی‌توانید آنها را مشاهده نمایید، توصیه می‌شود که به‌دنبال تشخیص پزشک باشید. آنها ممکن است از ذره‌بین یا میکروسکوپ برای شناسایی شپش استفاده کنند. اگر شپش تناسلی تایید گردد، پزشک شما ممکن است آزمایش عفونت‌های مقاربتی را نیز توصیه نماید.

چه چیزی در از بین ‌بردن شپش ناحیه تناسلی موثر است؟

درمان شپش تناسلی شامل استفاده از شامپوها یا کرم‌های تخصصی در ناحیه آسیب ‌دیده می‌شود. صابون معمولی و آب داغ برای از بین‌ بردن شپش تناسلی موثر نیستند. شامپوها و کرم‌های بدون نسخه که برای درمان شپش ناحیه تناسلی طراحی شده‌اند، به‌راحتی در دسترس بوده و بی‌خطر هستند. بسیار مهم است که دستورالعمل‌های روی بسته‌بندی را به‌ دقت دنبال کنید تا به نتایج مطلوبی دست یابید.

ظاهر شپش تناسلی چگونه است؟

ظاهر شپش تناسلی چگونه است؟

 برای دستیابی به بهترین نتیجه برای درمان شپش تناسلی موارد زیر را انجام دهید.

 • قبل از استفاده از شامپو یا کرم مورد نظر، موهای زیر بغل و سایر نواحی مودار بدن خود را به‌خوبی بررسی کنید. سپس بدن را به‌خوبی بشویید و سپس خشک کنید.
 • شامپو یا کرم را به تمام نواحی که ممکن است آلوده باشند از جمله ران، زیر بغل و تنه (پایین شکم و باسن، به ‌استثنای مژه) بمالید.
 • قبل از شست‌وشو، به مدت‌ زمان توصیه شده در دستورالعمل‌ها توجه کنید.
 • از انگشتان، موچین یا یک شانه دندانه ریز برای پاک ‌کردن شپش از تارهای مو استفاده کنید. پس از درمان ناحیه مورد نظر، لباس تمیز و عاری از آلودگی بپوشید.
 • لباس‌ها، ملحفه‌ها و حوله‌های خود را با گرم‌ترین حالت در ماشین لباسشویی و خشک‌کن قرار دهید؛ زیرا گرما به‌طور موثری شپش را از بین می‌برد. اقلامی که قابل شست‌وشو نیستند باید به مدت دو هفته در یک کیسه پلاستیکی بسته قرار گیرند یا به خشکشویی برده شوند.
 • به‌طور موقت از فعالیت جنسی خودداری کنید؛ تا زمانی که آلودگی برطرف شود (معمولاً در عرض دو هفته).
 • در صورت تداوم شپش، درمان را 9 الی 10 روز تکرار کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که تمام اعضای خانواده و شرکای جنسی شما از دو ماه گذشته درمان شپش ناحیه تناسلی را دریافت کرده‌اند.
این مطلب را نیز از دست ندهید:  راهکارهای ساده و کاربردی غلبه بر زودانزالی

 چه نوع شامپو و کرمی برای درمان شپش تناسلی موجود است؟

 گزینه‌های بدون نسخه برای درمان شپش تناسلی عبارتند از:

 • کرم پرمترین: این کرم را روی ناحیه آسیب ‌دیده بمالید و پس از تقریباً 10 دقیقه مورد شست‌وشو قرار دهید.
 • پیرترین با پیپرونیل بوتاکسید: شامپویی است که روی ناحیه مالیده می‌شود و باید بعد از 10 دقیقه شسته ‌شود.

آیا داروهای تجویزی برای شپش تناسلی وجود دارند؟

اگر درمان‌های بدون نسخه بی‌تاثیر باشند، ممکن است درمان‌های قوی‌تر نیاز به نسخه داشته باشند. پزشک شما ممکن است کرم‌های موضعی، شامپوها یا داروهای خوراکی را تجویز کند. داروهای خوراکی که به‌صورت خوراکی مصرف می‌شوند، با از بین‌ بردن شپش‌ها پس از تغذیه از شما و مصرف خون شما عمل می‌کنند. رایج‌ترین داروی خوراکی ایورمکتین نام دارد که در دو دوز تجویز می‌گردد. مالاتیون یک کرم موضعی بوده که هر بار تا 12 ساعت روی ناحیه آلوده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یکی از گزینه‌های تجویزی قوی، شامپو لیندان (Kwell®) است که شپش تناسلی و تخم آن را از بین می‌برد؛ اما خطرات بالقوه‌ای برای مغز و سیستم عصبی دارد. به‌طور معمول، پزشکان شامپو لیندان را تنها زمانی توصیه می‌کنند که سایر درمان‌ها شکست ‌خورده باشند.

 چه نوع شامپو و کرمی برای درمان شپش تناسلی موجود است؟

 چه نوع شامپو و کرمی برای درمان شپش تناسلی موجود است؟

درمان شپش و شپش روی مژه یا ابرو

شما نمی‌توانید از همان درمانی که در ناحیه تناسلی خود استفاده می‌کنید، در نزدیکی چشم نیز استفاده نمایید. ممکن است بتوان با استفاده از شانه یا انگشتان خود، شپش را به‌صورت دستی از بین برد. اگر این روش بی‌تاثیر بود، پزشک شما یک پماد مناسب برای استفاده در نزدیکی چشم را تجویز می‌کند که شامل چندین برنامه روزانه تا 10 روز می‌شود.

آیا می ‌توان از سایر داروهای خانگی برای شپش تناسلی استفاده کرد؟

شامپوها یا کرم‌های تخصصی شپش تنها درمان موثر برای از بین‌ بردن و درمان شپش ناحیه تناسلی هستند. آنها برای از بین‌ بردن شپش‌ها طراحی شده‌اند، در حالی ‌که روش‌هایی مانند اصلاح یا حمام آب گرم به‌طور موثر آلودگی را از بین نمی‌برند. همچنین کرم هیدروکورتیزون می‌تواند خارش را کاهش دهد؛ اما شپش را درمان نخواهد کرد.

آیا استفاده از درمان شپش تناسلی در دوران بارداری یا در دوران شیردهی بی‌ خطر است؟

اگر باردار هستید یا دوران شیردهی را سپری می‌کنید، بهتر است که پیش از استفاده از هرگونه درمان برای از بین بردن شپش، به پزشک مراجعه کرده و با وی مشورت نمایید.

آیا شریک جنسی نیز باید برای درمان شپش تناسلی اقدام کند؟

در صورت ابتلا به شپش تناسلی، یکی از موارد ضروری اطلاع‌رسانی به شریک جنسی از دو ماه قبل است. همچنین ممکن است شریک جنسی خود نیز به شپش تناسلی مبتلا بوده و نیاز به درمان داشته باشد.

آیا اصلاح شپش ناحیه تناسلی را از بین می‌ برد؟

نمی‌توان تراشیدن ناحیه تناسلی با تیغ را یک روش درمانی برای از بین‌ بردن شپش تناسلی دانست.

آیا مالیدن الکل به‌ طور موثری شپش ناحیه تناسلی را از بین می ‌برد؟

استفاده از الکل برای از بین‌ بردن شپش تناسلی توصیه نمی‌شود. در حالی ‌که ممکن است الکل در برابر شپش بالغ موثر باشد؛ اما به‌طور موثر تخم شپش را از بین نمی‌برد. بسیار مهم است که به داروهای توصیه شده توسط پزشک خود پایبند باشید.

چگونه می ‌توان از ابتلا به شپش تناسلی جلوگیری کرد؟

راه اصلی برای جلوگیری از شپش تناسلی، دوری از تماس فیزیکی نزدیک با افرادی است که به این بیماری مبتلا هستند. با این حال، می‌توانید برای کاهش خطر و جلوگیری از آلودگی مجدد اقدامات عملی که در زیر آورده شده‌اند را انجام دهید.

 • از به اشتراک گذاشتن وسایل شخصی مانند لباس یا حوله خودداری کنید.
 • در انتخاب شرکای جنسی جانب احتیاط را رعایت کرده و در تلاش باشید تا از انتخاب شرکای جنسی متعدد بپرهیزید.
 • در صورت ابتلا به شپش تناسلی، اطمینان داشته باشید که شریک زندگی شما نیز تحت درمان قرار می‌گیرد.
 • لباس، ملحفه و حوله خود را با آب داغ بشویید.
 • قبل از شروع مجدد فعالیت جنسی، درمان خود را کامل کرده و عدم وجود شپش را تایید کنید.
 • درگیر فعالیت جنسی یا تماس فیزیکی نزدیک با فرد مبتلا به شپش تناسلی، نشوید.
 • لباس، ملحفه یا حوله خود را با افرادی که مبتلا به شپش تناسلی هستند، به اشتراک نگذارید.
 • از اسپری‌های حشره‌کش استفاده نکنید؛ زیرا شپش ناحیه تناسلی را به‌طور موثر کنترل نکرده و می‌توانند برای سلامتی شما مضر باشند.
 • شایان ‌ذکر است که افراد مبتلا به سایر عفونت‌های مقاربتی در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به شپش تناسلی قرار دارند. در حالی‌ که کاندوم برای انجام رابطه جنسی ایمن ضروری است؛ اما محافظتی در برابر شپش ناحیه تناسلی ایجاد نمی‌کند.
چگونه می ‌توان از ابتلا به شپش تناسلی جلوگیری کرد؟

چگونه می ‌توان از ابتلا به شپش تناسلی جلوگیری کرد؟

آیا می‌ توان از شامپو شپش تناسلی به‌ عنوان یک اقدام پیشگیرانه استفاده کرد؟

اگر از این موضوع آگاهی یافته‌اید که شریک جنسی شما در ماه گذشته به شپش تناسلی مبتلا بوده، می‌توانید از یکی از شامپوها یا کرم‌های شپش به‌ عنوان اقدام احتیاطی استفاده نمایید.

این مطلب را نیز از دست ندهید:  رنگ مختلف مایع منی چه مفهومی دارد؟

آیا دوش‌ گرفتن مکرر از بروز شپش ناحیه تناسلی جلوگیری می‌ کند؟

ابتلا به شپش تناسلی ارتباطی با بهداشت شخصی ندارد. شپش ناحیه تناسلی از طریق تماس فیزیکی نزدیک با فرد آلوده منتقل می‌شود.

آیا شپش ناحیه تناسلی یک نگرانی جدی برای سلامتی است؟

خیر؛ شپش تناسلی خطرات قابل‌ توجهی برای سلامتی ندارد. به‌طور معمول، مشکلات اولیه‌ای که این بیماری به وجود می‌آورد، خارش و ناراحتی هستند. خاراندن بیش از حد ممکن است منجر به عفونت‌های باکتریایی شود.

برای از بین رفتن شپش ناحیه تناسلی به چه مدت زمان نیاز است؟

برای درمان اکثر بیماری‌ها تقریباً به دو هفته نیاز خواهد بود. اگر شپش به‌طور کامل از بین نرفت، ممکن است لازم باشد درمان را تکرار کنید.

آیا امکان ابتلای مجدد به شپش تناسلی وجود دارد؟

بله؛ اما جهت جلوگیری از عفونت و ابتلای مجدد به این بیماری، می‌بایست اقدامات پیشگیرانه‌ای را در برابر شپش ناحیه تناسلی انجام دهید.

چه زمانی می ‌توان فعالیت جنسی را از سر گرفت؟

توجه داشته باشید تا زمانی که شما و شریک جنسی‌تان درمان را کامل کرده و پزشک عدم وجود شپش را تایید نماید، می‌بایست برقراری رابطه جنسی را متوقف سازید. این روند معمولاً در حدود دو هفته به طول می‌انجامد.

چه زمانی می ‌توان فعالیت جنسی را از سر گرفت؟

چه زمانی می ‌توان فعالیت جنسی را از سر گرفت؟

چه زمانی باید با پزشک در ارتباط بود؟

اگر مشکوک هستید که به شپش تناسلی مبتلا شده‌اید، می‌بایست به یک پزشک مراجعه نمایید. در اکثر موارد، درمان‌های بدون نسخه به‌طور موثری شپش‌ها را از بین می‌برند. اگر این درمان‌ها ناکارآمد باشند، ممکن است نیاز به تجویز داروی قوی‌تری داشته باشد.

چه سوالاتی را باید با پزشک در میان گذاشت؟

در صورت ابتلا به شپش تناسلی بهتر است سوالات زیر را از پزشک خود بپرسید:

 • درمان پیشنهادی شما برای شپش تناسلی چیست؟
 • چند سیکل درمانی باید انجام دهم؟
 • چه زمانی می‌توانم با خیال راحت فعالیت جنسی را از سر بگیرم؟
 • آیا باید شریک جنسی خود را از آلودگی به شپش تناسلی مطلع سازم؟
 • برای جلوگیری از ابتلای مجدد به شپش چه اقداماتی را می‌توانم انجام دهم؟
 • آیا عوارض طولانی ‌مدت بالقوه‌ای در ارتباط با آلودگی شپش تناسلی وجود دارند؟

سوالات متداول

آیا شپش تناسلی یک بیماری مقاربتی محسوب می‌شود؟

شپش ناحیه تناسلی اغلب با عفونت‌های مقاربتی (STIs) مرتبط است، زیرا معمولاً از طریق تماس جنسی منتقل می‌شود. با این حال، شپش تناسلی خود به ‌عنوان یک بیماری یا عفونت طبقه‌بندی نمی‌گردد. توجه به این نکته مهم است که آنها می‌توانند از راه‌های غیرجنسی نیز انتقال یابند.

شپش تناسلی چگونه باعث خارش می‌شود؟

خارش همراه با شپش ناحیه تناسلی نتیجه تغذیه شپش از خون شما است. آنها نیش‌های کوچکی روی پوست شما ایجاد می‌کنند و خارش در اثر واکنش آلرژیک به این گزش‌ها ایجاد می‌شود.

آیا حیوانات خانگی می‌توانند ناقل شپش تناسلی باشند؟

خیر؛ سگ‌ها، گربه‌ و سایر حیوانات خانگی شپش ناحیه تناسلی را منتقل نمی‌کنند.

سخن پایانی

اگر از این موضوع آگاه شده‌اید که با شپش تناسلی سروکار دارید، نیازی به نگرانی نیست. در حالی‌ که شپش ناحیه تناسلی می‌تواند آزاردهنده و ناراحت‌کننده باشد، به‌راحتی قابل ‌درمان بوده و منجر به مشکلات سلامتی طولانی ‌مدت نمی‌شوند. درمان شپش ناحیه تناسلی معمولاً شامل استفاده از کرم‌ها یا شامپوهای مخصوص برای از بین ‌بردن شپش است. پس از درمان، اطمینان حاصل کنید که هرگونه تخم باقیمانده را از موهای خود شانه کرده‌اید و تمام لباس‌ها، ملحفه‌ها و حوله‌ها را بشویید تا هرگونه شپش باقیمانده از بین برود. علاوه‌بر این، به شرکای جنسی اخیر خود نیز توصیه نمایید که به ‌عنوان یک اقدام پیشگیرانه به‌دنبال درمان باشند.

0/5 (0 نظر)