در زمان‌های قدیم مرسوم بود هنگامی که دو نفر با یکدیگر ازدواج می‌کردند پس از مدت کوتاهی صاحب فرزند می‌شدند. در این بین اگر زوجی توانایی بچه‌دار شدن را نداشت فرض بر این می‌رفت که مشکل از خانم است. آن‌ها که علم کافی در زمینه ناباروری را نداشتند مشکلات این چنینی را از سمت خانم‌ها می‌دانستند و آقایان را بدون عیب می‌پنداشتند. با پیشرفت علم و تحقیقات مختلف در زمینه ناباروری مردان و زنان مشخص شد که آقایان نیز در ناباروری نقش دارند. در این مقاله پاسخ به همه ابهامات پیرامون ناباروری مردان پرداخته ‌شده است.

مفهوم ناباروری مردان چیست؟

ناباروری در زندگی زناشویی امکان دارد که از خانم، آقا و یا هر دو باشد. همچنین مشکلاتی ناشناخته در این زمینه موجب ناباروری در بین زوج‌ها می‌شوند. اما مفهوم ناباروری مردان چیست؟ آقایانی که در رابطه جنسی خود موفق عمل می‌کنند اما با این حال قدرت باروری ندارند، نابارور شناخته می‌شوند. همان طور که خانم‌ها می‌توانند ناباروری داشته باشند. علل وجود این ناباروری در هر شخصی بسته به شرایط و ژنتیک آن نسبت به سایرین متفاوت است. یعنی نمی‌توان اظهار کرد که ناباروری در تمام مردان به یک دلیل اتفاق می‌افتد.

مفهوم ناباروری مردان چیست؟

مفهوم ناباروری مردان چیست؟

وجود اسپرم سالم در مردان می‌تواند نشان‎‌دهنده باروری آن‌ها باشد. اسپرم در صورتی سالم شمرده می‌شود که کیفیت آن خوب باشد. یعنی تعداد اسپرم‌ها نسبت به حجمی که دارد نرمال است. سرعت، اندازه و قدرتی که اسپرم هنگام حرکت در انجام لقاح با تخمک دارد، تأثیر بسیار زیادی روی باروری مردان خواهد داشت. تغییر در شکل اسپرم در برخی موارد موجب ناباروری در مردان می‌شود. البته کیفیت مایع منی تنها دلیل ناباروری نیست و دلایل مختلف دیگری نیز در این مشکل دخیل هستند.

این مطلب را نیز از دست ندهید:  نقش تغذیه در افزایش سطح تستوسترون و میزان اسپرم

محققان در این زمینه پی برده‌اند که معیوب ‌بودن دستگاه تولیدمثل مردان نیز می‌تواند در ناباروری دخیل باشد. همچنین اگر مردان از نظر روانی در حالت نرمال نباشند یا از لحاظ هورمونی دچار مشکل ‌شده باشند، ناباروری رخ می‌دهد. روش زندگی سالم در کنار تغذیه سالم بسیار روی مسائل باروری تأثیرگذار هستند. در حال حاضر زوج‌های بسیاری وجود دارند که این دلایل در آن‌ها صدق نمی‌کند. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که ناباروری بستگی به دلایل زیادی دارد که فقط توسط پزشک متخصص آن تعیین می‌شود.

تشخیص ناباروری مردان چگونه است؟

تشخیص ناباروری مردان چگونه است؟

تشخیص ناباروری مردان چگونه است؟

تشخیص ناباروری مردان مانند سایر اختلالات دیگر تست‌های مختص به خود را دارد. در 35% از زوج‌هایی که نابارور هستند، مشکل ناباروری از مردان است. پس تشخیص آن عاملی مهم به ‌شمار می‌آید که باید توسط افراد پیگیری شود. آزمایش‌هایی که در این زمینه از مردان گرفته‌ می‌شود تا ناباروری آن‌ها را تشخیص دهند در روند و روش درمان مؤثرند. آزمایش اسپرم یک نوع تست ناباروری در آقایان است که در آن فرد باید مقداری از مایع منی را به آزمایشگاه بدهد. به این آزمایش اسپرموگرام نیز می‌گویند که به عنوان اولین تست از مردان گرفته می‌شود.

کیفیت مایع منی طی دو آزمایش در دو زمان متفاوت مشخص ‌شده و سپس نتیجه را به فرد اعلام می‌کنند. افرادی که دچار عفونت‌های مربوط به دستگاه تولیدمثل هستند نیز در این آزمایش تشخیص داده می‌شوند. یک تست دیگر با عنوان اندازه‌گیری سطح هورمون‌های آقایان وجود دارد که در خصوص تشخیص ناباروری مردان انجام می‌شود. هورمون‌هایی که در بدن مردان آزاد می‌شوند، وظیفه کنترل و تولید اسپرم را دارند. همین هورمون‌ها هستند که موجب کشش مردان به انجام رابطه جنسی می‌شوند. اندازه‌گیری سطح هورمون‌ها نشان‌دهنده تولید منظم و سالم اسپرم یا عدم آن است.

این مطلب را نیز از دست ندهید:  آندروپوز یا همان یائسگی ﻣﺮدانه چیست و چه عواقبی به دنبال دارد؟

طبق آزمایش هورمون، مشخص می‌شود که هورمون‌هایی مانند FSH و تستوسترون در آقایان در حد معمول ترشح می‌شوند یا خیر. آقایانی که تمایلی به رابطه جنسی ندارند نیز امکان اختلال در ترشح این هورمون‌ها را دارند. این آزمایش‌ها معمولاً عامل اصلی ناباروری در مردان را مشخص می‌کنند؛ اما اگر دلیل اصلی طی انجام این آزمایش‌ها مشخص نشود پزشک معالج تست‌های دیگر را امتحان می‌کند. این تست‌ها عبارتند از:

  • تست بررسی DNA اسپرم
  • آزمایش رنگ‌آمیزی اسپرم
  • کشت مایع منی
  • آزمایش آنتی بادی‌های ضد اسپرم

0/5 (0 نظر)